Sosyal Medya

Böbrek Hastalıkları Yazıları

Böbrek Nedir

Böbrek, vücudumuzda omurgamızın sağ ve solunda, karnımızın arka duvar kısmına doğru yayılmış olan, temel bir atılım organımızdır.

Böbrek Hastalıkları Nelerdir

Vücudumuzdaki her organda olduğu gibi böbreklerimizin de bazı hastalıklara yakalanma riskleri vardır.

Belirtileri Nelerdir

Böbrek hastalıklarının genel belirtileri arasında Sık sık idrar yapmaya çıkma, Nefes darlığı , Karın kısmınızda devamlı olarak ağrı vardır.

Nefrit Hastalığı

Böbreğin iltihabıdır. Ancak bu terim içine giren böbrek hastalıklarının nedeni iltihap olmayabilir.Nefrit üçe ayrılır.Akut nefrit, kronik nefrit, nefrotik sendrom.

Kronik nefrit

Akut nefrit geçiren hastalar tam iyileşemezse sonunda kronik nefrite dönüşebilir.

Nefrotik Sendrom

İdrara aşırı derecede albümin karışmasına nefrotik sendrom adı verilir. En çok 2-4 yaş arasındaki erkek çocuklarında görülen bir hastalıktır.

Albümin Hastalığı

Albümin karaciğerde sentezlenen bir protein türevidir. Sağlıklı yetişkin karaciğerinde günde 12-14 gram kadar albümin sentezi yapılır.

Böbrek Taşı

Böbrek taşı; böbrek kanalları içerisinde oluşan mineral içerikli sert kitlelerdir.Nerede idrar varsa orada taş olabilir.

Üremi Hastalığı

Böbrek yetersizliği sebebiyle vücutta azotlu maddelerin birikmesi sonucunda meydana gelen önemli bir hastalıktır. 

Böbrek Kanseri

Böbrek tümörleri iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki gruba ayrılır. Böbrekte en sık görülen tümör basit böbrek kistleridir.

Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek hastalığı/yetmezliği (KBH), ülkemizde salgın haline dönüşmüş önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Böbrek Taşı Tedavisi

5 mm’ye kadar olan taşların büyük çoğunluğu verilen ağrı kesici, antispazmodik ilaç tedavisi ve bol sıvı alımı ile düşürülebilir.

Böbrek Kanseri Tedavisi

Böbrek kanserlerinde uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Erken evre kanserlerde tümörün cerrahi olarak çıkarılması altın standarttır. 


Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Böbrek Taşı son 10 yılda yapılan klinik araştırmalar ACE inhibitörleri /ARB lerin kullanılması ile RAS ın bloke edilmesinin KVH, diabet, tansiyon yüksekliği ve KBH na bağlı hastalık yükünü anlamlı düzeyde azalttığını göstermiştir.

Böbrek Hastalıklarından Kurtulmak İçin Şifalı Bitkiler

Şifalı bitkileri denemeden önce doktorunuza danışarak onayladığı takdirde ek bir tedavi yöntemi gibi algılayıp bu şekilde bu bitkileri deneyebilirsiniz.