Sosyal Medya

Nefrit Hastalığı

Nefrit Hastalığı

Nefrit (Böbrek İltihabı) Hastalığı

Nefrit; böbreğin iltihabıdır. Ancak bu terim içine giren böbrek hastalıklarının nedeni iltihap olmayabilir. Nefrit üçe ayrılır: Akut nefrit, kronik nefrit, nefrotik sendrom.

Akut glomerulonefrit

 Antibiyotiklerin bilinmesinden önce kızıl hastalığına yol açan hemolitik streptokok mikrobu enfeksiyonlarından sonra ortaya çıkabilir. Günümüzde ise antibiyotiklerin zamanında kullanılmasıyla bu mikrop yalnızca boğaz ağrısıyla iltihabına yol açabilmektedir. Bu tür bir boğaz hastalığından 1-2 hafta sonra böbrek glomerüllerinde antijen ve antikor birleşimlerinin birikmesinden dolayı akut nefrit belirtileri ortaya çıkabilir

Tedavisi

Nefrit Tedavisi

Hastanın dinlenmesi ve yatakta yatması baş koşuldur. Yiyeceklerinden tuz kaldırılır. Sıvı ve protein alımı en aza indirilir. Bu uygulamaların ardından 10 gün kadar sonra hasta kendini daha iyi hissetmeye başlar. Hafif seyreden vakalarda hasta iyileşme belirtilerinin başlamasından sonra iki üç hafta daha yatakta kalarak kendini toparlamalıdır. Ağır vakalarda ise bu süre daha uzar.

Belirtileri

Nefrit Belirtileri

İdrarı kanlı yapmak, yüz ve bacakların şişmesi, tansiyonun yükselmesi, ense ve baş ağrısı başlıca belirtilerdir. Hastalık ilerledikçe nefes darlığı, öksürük, bulantı,1 kusma ve idrar yapımının azalması gibi belirtiler yukarıdakilere eklenebilir.